موضوع سوال: شرایط عمومی پیمان – ماده 48

پرسش) پیمانی با توجه به ماده 48 شرایط عمومی پیمان، طی اعلام کتبی کارفرما خاتمه داده شده است. یادآور می‌شود پروژه مذکور در هشت بلوک ساختمانی بوده و عملیات انجام شده تا کنون در مراحل 10 تا 50 درصد عملیات اجرایی در بلوک‌های مورد قرارداد می‌باشد. اکنون با توجه به این که هیچ یک از بلوک‌ها به اتمام نرسیده و قابل بهره‌برداری نمی‌باشد، آیا پروژه می‌تواند به استناد بند (الف) ماده 49 شرایط عمومی پیمان تحویل قطعی گردد؟

پاسخ) در قراردادهای منعقده بر اساس شرایط عمومی پیمان (پیوست بخشنامه شماره 842/ 54- 1088/ 102 مورخ 3/ 3/ 1378) در صورت ابلاغ ماه 47 از سوی کارفرما، همانطور که طبق بند (الف) ماده مذکور تصریح گردیده، کارفرما آن قسمت از کارها را که ناتمام است طبق مقررات درج شده در ماده 41 تحویل قطعی و آن قسمت را که از پایان یافته است طبق مقررات تعیین شده در ماده 39 تحویل موقت می‌گیرد. اگر معایبی در مورد کارهای ناتمام مشاهده شود، پیمانکار مکلف است به هزینه خود، در مدت مناسبی که با توافق پیمانکار تعیین می شود،‌ رفع عیب نماید و سپس تحویل قطعی دهد. منظور از عبارت «آن قسمت از کارها که پایان یافته است طبق مقررات تعیین شده در ماده 39 شرایط عمومی پیمان تحویل موقت می‌گیرد» در ماده 48 شرایط عمومی پیمان، آن قسمت از کار می‌باشد که به اتمام رسیده است و ناتمام بودن بخش‌های دیگر، مانع کارکرد و بهره‌برداری در نظر گرفته شده برای قسمت مذکور، بر اساس پیمان منعقده و مشخصات فنی پروژه نباشد.
کد پرسش: 014802 - گردآوری و تدوین : مهندس سید معین مرتضوی

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها: پرسش و پاسخ و سوالات مطرح در خصوص شرایط عمومی پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پرسش و پاسخ‌‎های مرتبط

آخرین سوالات مطرح

کد تخفیف 30 درصدی کتابهای دکتر کلیم به مناسبت رونمایی از کتاب جدید: book30مشاهده کتابها
+