موضوع سوال: فهرست بها – تجهیز و برچیدن کارگاه

پرسش) در صورتی که در یک قرارداد هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه به میزان سقف تعیین شده در بند (2- 17) پیوست 5 فهرست بها پیش‌بینی گردد و تفکیک آن مطابق فهرست ردیف‌های تجهیز و برچیدن کارگاه انجام نشده باشد و پروژه مطابق ماده 48 شرایط عمومی پیمان مشمول خاتمه گردد،‌ در این صورت هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه مطابق بند (4) پیوست 5 فهرست بها به تناسب پیشرفت عملیات مربوطه پرداخت می‌گردد یا این که کل سقف تعیین شده و منظور شده در برآورد قابل پرداخت می‌باشد؟

پاسخ)

در قراردادهای تابع ضوابط طرح‌های تملک دارایی های سرمایه‌ای که با استفاده از فهرست بهای واحد پایه سال‌های 77 الی 87 منعقد شده‌اند و برآورد هزینه اجرای آنها از 2500 میلیون ریال کمتر بوده و هزینه تجهیز و برچیددن کارگاه آنها به صورت یک قلم مقطوع پیش بینی شده است. با توجه به بندهای
(4- 4- 1) و (4- 4- 2) دستورالعمل (تجهیز و برچیدن کارگاه)، چنانچه قرارداد طبق ماده 48 خاتمه یابد، قسمت‌هایی از مبالغ تجهیز و برچیدن کارگاه که انجام نشده و مربوط به بند (4- 4- 1) باشد به نسبت کار انجام نشده غیرقابل پرداخت است و قسمت‌هایی که مبلغ تجهیز و برچیدن کارگاه که پرداخت آن منطو به پیشرفت کار شده، به تناسب کار انجام می‌گیرد، به عبارت دیگر اگر قراردادی در حین اجرای عملیات پیمان بر اساس ماده 48 شرایط عمومی پیمان خاتمه داده شود، ردیف‌هایی از تجهیز و برچیدن که توسط پیمانکار انجام نشده باشد غیرقابل پرداخت به پیمانکار است و در این حالت هزینه برچیدن کارگاه نیز قابل پرداخت به پیمانکار نیست.

کد پرسش: 112501 - گردآوری و تدوین : مهندس سید معین مرتضوی

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها: پرسش و پاسخ و سوالات مطرح در خصوص فهرست بها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پرسش و پاسخ‌‎های مرتبط

آخرین سوالات مطرح

keyboard_arrow_up

دوره آنلاین نظام ساخت و ساز شهری در ایران - 14 تیرماه
- تخفیف ویژه برای 10 نفر اول

X