انجمن حقوق ساخت انگلیس GLOBAL CLAIM یا ادعای سرجمع را اینگونه تعریف می‌نماید:

ادعای سرجمع یکی از مواردی است که در آن پیمانکار به دنبال جبران خسارت برای گروهی از رخداد‌های ریسک کارفرما است، اما ارتباط مستقیم بین خسارت وارده با رخداد‌های منفرد ریسک کارفرما را یا نمی‌تواند نشان دهد و یا نشان نمی‌دهد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید و یا در دوره شرکت نمایید

در واقع یک ادعای سرجمع معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که پیمانکار تعهدات خود را برای ارائه ادعا‌های مدنظر برای هر رویداد تأخیر انجام نداده و در پایان پروژه وقتی متوجه می‌شود که پروژه را به موقع تکمیل نمی‌کند و به زودی مجازات‌های تأخیری برای او تعیین می‌شود. اساساً، در این شرایط پیمانکار تمام وقایع تأخیر رخ داده را به صورت کلی مجاز ذکر می‌کند و تلاش می‌کند تا از این طریق مدت زمان پروژه طولانی‌تر گردد.

به چند دلیل این موضوع استراتژی خوبی نخواهد بود. نخست اینکه دعاوی باید در زمان و شرایط وقوع مطرح شوند، مگر اینکه در قرارداد چیز دیگری عنوان شده باشد (که پیشنهاد نمی‌شود). دلیل بعد اینست ادعایی مورد قبول و بررسی خواهد بود که علت و نتیجه به هم پیوند بخورد تا بتوان آنرا در شرایط مناسبی بررسی نمود. به عبارت دیگر باید نشان داده شود که هر رویداد تأخیر خاص چه تاثیری بر تاریخ اتمام پروژه دارد.

بنابر دلایل گفته شده در دادگاه و محاکم جهانی به ندرت بحث GLOBAL CLAIM را تایید می‌کنند و حقی برای پیمانکار در این رابطه در نظر نمی‌گیرند.

Global Claim یا ادعای سراسری چیست؟
Global Claim یا ادعای سرجمع

 

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها:
پایگاه دانشمدیریت ادعامدیریت قرارداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

ضریب منطقه‌ای چیست؟

پایگاه دانش
قیمت‌های مندرج در فهرست بها با توجه به هزینه‌های مناطق شهری تعیین شده است. ضرایب منطقه‌ای جهت محاسبه هزینه در مناطق دورافتاده و غیر شهری استفاده می‌شود. برای اینکه قیمت‌های…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش

keyboard_arrow_up

دوره آنلاین نظام ساخت و ساز شهری در ایران - 14 تیرماه
- تخفیف ویژه برای 10 نفر اول

X