موضوع سوال: اصول حاکم بر پیمان – دستورالعمل انعقاد پیمان با نرخ متر مربع زیربنا

پرسش) پیمانکاری قرارداد احداث اسکلت بتونی یک پروژه را بر اساس ضوابط طرح‌های عمرانی و با نرخ ثابت متر مربع زیربنا به انجام رسانیده و در مناقصه عملیات تکمیلی همان پروژه هم برنده و قرارداد آن را با کارفرما منعقد نموده است. با وجود آن که قرارداد اولیه صرفاً مربوط به اسکلت پروژه بوده و تجهیزات آن که کاملاً با تجهیزات مورد نیاز در قرارداد دوم متفاوت بوده از کارگاه خارج گردیده است، دستگاه محترم نظارت از تأیید هزینه برچیدن کارگاه در صورت وضعیت قطعی با این عنوان که از همان تجهیز برای قرارداد دوم استفاده شده خودداری نموده است. در این حالت صورت وضعیت قطعی قرارداد یاد شده چگونه محاسبه می‌گردد؟

پاسخ)

در پیمان‌های با نرخ متر مربع زیربنا که بر اساس بخشنامه شماره 142825/ 100 مورخ
24/ 8/ 1385 منعقد شده‌اند همانگونه که در ماده 14 پیمان آمده است هزینه‌های مربوط به تجهیز و برچیدن کارگاه به عهده پیمانکار می باشد و در پایان کار پیمانکار باید نسبت به تخریب و خارج نمودن مواد حاصل از تخربی اقدام نماید و مصالح بازیافتی از تخریب متعلق به پیمانکار است.
با توجه به مراتب فوق در صورت وضعیت قطعی قراردادهای مزبور که بر اساس بند «د» ماده 11 پیمان محاسبه می‌شوند پرداخت مبلغی به عنوان هزینه برچیدن کارگاه موضوعیت ندارد.

کد پرسش: 510021 - گردآوری و تدوین : مهندس اناهیتا رضایی

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها: پرسش و پاسخ و سوالات مطرح در خصوص اصول حاکم بر پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پرسش و پاسخ‌‎های مرتبط

آخرین سوالات مطرح

keyboard_arrow_up

دوره (حل اختلاف قراردادهای پیمانکاری) و همچنین (بررسی ابعاد فنی، حقوقی و مالی پروژه‌های مشارکت در ساخت) در حال ثبت نام 

X