قیمت‌های مندرج در فهرست بها با توجه به هزینه‌های مناطق شهری تعیین شده است. ضرایب منطقه‌ای جهت محاسبه هزینه در مناطق دورافتاده و غیر شهری استفاده می‌شود. برای اینکه قیمت‌های موجود در فهارس بها عمومیت داشته و در همه جای کشور قابل استفاده باشد و با توجه به اینکه قیمت‌های پایه فهارس بهاء بر اساس انجام عملیات در تهران مورد محاسبه قرار گرفته است، اگر کار در خارج از تهران و شهرستان‌ها انجام گیرد، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با توجه به ویژگی‌های محلی و منطقه‌ای و میزان برخودار یا محروم بودن آن و چگونگی امکان دسترسی به نیرو‌های کار و تامین مصالح، مناطق جغرافیایی ایران را به مناطق مختلف تقسیم نموده است و برای هر بخش نیز یک ضریب بزرگتر از یک اختصاص داده است که با ضرب کردن این ضریب در قیمت‌های مندرج در فهرست بها به رقم مطلوب خواهیم رسید.

برای دانلود ضرائب منقطه‌ای کشور در فهرست بها اینجا کلیک کنید

برای کار‌های ساختمانی، تاسیسات برق و مکانیک، راه وباند و … به صورت جداگانه و متناسب با صعوبت در منطقه، ضریبی به نام ضریب منطقه در نظر گرفته است که در برآورد هزینه کار ضرب می‌گردد. بهای تمام شده کالا‌ها و خدمات در مناطق دورافتاده و روستا‌ها بالاتر از مناطق شهری می‌باشد بنابراین ضریب عددی بزرگتر از یک به عنوان ضریب منطقهای تعریف شده و به وجود آمده است که کار این ضریب جبران هزینههای اضافی است که در مناطق دور افتاده و روستاها پیمانکاران هزینه میکنند.

ضریب منطقه‌ای به عواملی مانند شرایط آب وهوایی، نیروی انسانی، متریال، امنیت، ماشین آلات و ابزارو… بستگی دارد. قیمت‌های مندرج درفهرست بها برمبنای استعلام‌گیری از مراکزاصلی در نظر گرفته می‌شود.

برای مثال دو شهر تهران و آبادان را در نظر بگیرید؛ در شهر تهران باتوجه به وجود امکانات گسترده و مناسب، و دسترسی راحت‌تر به نیروی انسانی، ماشین آلات، مصالح و حمل، قیمت تمام شده موارد یادشده نسبت به شهرآبادان کمتر خواهد بود، در واقع به واسطه اینکه شهرآبادان از لحاظ آب و هوایی و جغرافیایی شرایط صعب‌تری نسبت به تهران دارد قیمت تمام شده نیروی انسانی، ماشین آلات و ابزار، مصالح و حمل بالاتر خواهد بود.

 

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید و یا در دوره شرکت نمایید

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها: پایگاه دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

آخرین مقالات پایگاه دانش

keyboard_arrow_up

دوره (حل اختلاف قراردادهای پیمانکاری) و همچنین (بررسی ابعاد فنی، حقوقی و مالی پروژه‌های مشارکت در ساخت) در حال ثبت نام 

X