موضوع سوال: اصول حاکم بر پیمان – دستورالعمل انعقاد پیمان با نرخ متر مربع زیربنا

پرسش) در قراردادهای منعقده بر اساس بخشنامه 142825/ 100 مورخ 24/ 8/ 1385 (انعقاد پیمان با نرخ متر مربع زیربنا) چنانچه تغییری در سطوح نقشه‌های منضم به پیمان، صورت نگرفته باشد لیکن بر اساس ملاحظات بند ب ماده 11 پیمان‌های یاد شده، مساحت مندرج در جدول موضوع بند الف ماده 11 به اشتباه محاسبه و در پیمان درج شده باشد، ملاک عمل در پرداخت قطعی چه خواهد بود و آیا تفاوت مساحت بر اساس محاسبات موضوع بند ب ماده 11 با اعداد مندرج در جدول موضوع بند الف ماده 11 قابل پرداخت می باشد؟ چنانچه نقشه‌های منضم به پیمان تغییر یافته باشد و در نقشه اصلاحی، سطوحی از آن کم یا به آن اضافه شده باشد آیا در پرداخت قطعی، تفاوت سطوح نقشه اصلاحی با سطوح نقشه اولیه که هر دو بر اساس بند ب ماده 11 محاسبه می‌شود ملاک عمل خواهد بود یا تفاوت سطوح نقشه اصلاحی با اعداد مندرج در جدول موضوع بند الف ماده 11 پیمان، با این فرض که ممکن است بر اساس ملاحظات بند ب ماده 11 پیمان، سطوح نقظه‌های اولیه به درستی محاسبه نشده و در جدول موضوع بند الف ماده 11 پیمان لحاظ شده باشد.

پاسخ)

در قراردادهای منعقده بر اساس ضوابط بخشنامه شماره 142825/ 100 مورخ 24/ 8/ 1385 به صورت زیر عمل می شود:
1- وفق تبصره بند «د» ماده 11 پیمان، در صورتی که تغییری در سطوح نقشه‌های منضم به پیمان ایجاد نشود، ملاک عمل پرداخت قطعی، اعداد مندرج در جدول الف ماده 11 می‌باشد. اگرچه این اعداد با مساحت دقیق نقشه‌ها مغایرت احتمالی داشته باشد.
2- در صورت کم یا اضافه شدن سطوح نقشه‌های منضم به پیمان بر اساس دستور کار مشخص، صرفاً بهای این تغییرات بر اساس مفاد ماده 12 پرداخت می گردد. به عبارت دیگر تغییر در سطوح، منجر به اصلاح مغایرت احتمالی اعداد مندرج در جدول بند الف ماده 11 با مساحت دقیق نقشه‌ها نمی‌گردد.

کد پرسش: 510017 - گردآوری و تدوین : مهندس اناهیتا رضایی

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها: پرسش و پاسخ و سوالات مطرح در خصوص اصول حاکم بر پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پرسش و پاسخ‌‎های مرتبط

آخرین سوالات مطرح

کد تخفیف 30 درصدی کتابهای دکتر کلیم به مناسبت رونمایی از کتاب جدید: book30مشاهده کتابها
+