اولین گام پس از تصمیم برای اجرای یک پروژه عمرانی و پیش از شروع به انجام مراحل مختلف اجرایی پروژه، طرح‌ریزی تعیین مراحل اجرا و ساختار قرارداد‌های مورد نیاز پروژه است. مساله مهم در اینجا اینست که قبل از شروع انجام مراحل مختلف پروژه تنها رکن حاضر در پروژه صاحبان پروژه یا کارفرما است. بنابراین بسیار مهم است که تیم کارفرما علم کافی نسبت به طرح‌ریزی قرارداد‌های مورد نیاز در پروژه داشته باشد.

طرح‌ریزی ساختار قرارداد‌ها

اما، واقعا سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که:

چه تعداد از مدیران تصمیم‌گیرنده با مبانی و اصول طرح‌ریزی مراحل اجرا و ساختار قرارداد‌های مورد نیاز پروژه‌های عمرانی آشنا هستند؟

تجارب قبلی ما در تعامل با کارفرمایان پروژه‌های عمرانی، نشان می‌دهد که متاسفانه تعداد معدودی از کارفرمایان با اصول طرح‌ریزی قراراداد‌های عمرانی آشنا هستند. طرح‌ریزی اشتباه قرارداد‌های عمرانی به عنوان یکی از عوامل اصلی بروز مشکل در روند اجرای پروژه‌های عمرانی مطرح است. این مساله به خصوص در پروژه‌های بزرگ با بار مالی زیاد و ذینفعان متعدد، مانند پروژه‌های ساخت بیمارستان، فرودگاه، پالایشگاه، نیروگاه، مراکز خرید، ورزشگاه، بزرگراه و سد، بیشتر به چشم می‌خورد.

روش پرداخت قرارداد
روش پرداخت قرارداد

ساختار قرارداد‌های پروژه‌های عمرانی

تعیین ساختار قرارداد‌های پروژه‌های عمرانی را می‌توان به دو بخش اصلی تعیین مراحل اصلی اجرا یا روش تحویل پروژه (Project delivery method یا Project procurement system) و تعیین نوع قرارداد‌ها یا روش پرداخت هزینه‌های قرارداد (Contract payment method یا Type of contract) تقسیم نمود.

روش تحویل پروژه

اولین بخش از فرآیند طرح‌ریزی ساختار قراردادی پروژه‌های عمرانی، تعیین روش تحویل پروژه (Project delivery method) است. با تعیین روش تحویل پروژه، ارکان مختلف پروژه، شامل کارفرما، پیمانکاران، طراحان، مشاوران، مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران، که می‌بایست در طول روند اجرای پروژه در تعامل و همکاری با یکدیگر خروجی‌های مورد نظر در پروژه را تهیه نمایند، تعیین می‌شود. تعیین روش تحویل پروژه به صاحبان پروژه کمک می‌کند که از آغاز اجرای پروژه دیدی کامل نسبت به ملزومات اصلی فاز‌های مختلف طراحی و ساخت و حتی ملزومات دوره بهره‌برداری و نگهداری پروژه داشته باشند و تصمیمات اجرایی را با داشتن شناخت کافی نسبت به نیازمندی‌های کلان پروژه در دوران مختلف بگیرند.

روش تحویل پروژه

روش پرداخت قرارداد

با طرح‌ریزی روش تحویل پروژه توسط کارفرما مراحل اجرای پروژه تعیین می‌شود و مشخص می‌شود که کارفرما در طول دوره اجرای پروژه می‌بایست از چه ارکانی استفاده نماید و نیاز به بستن چه قرارداد‌هایی دارد. در بین جنبه‌های مختلف مطرح در قرارداد، روش پرداخت قرارداد (Contract payment method) یکی از اصلی‌ترین جنبه‌های قراردادی است که تاثیری تعیین‌کننده در تنظیم نحوه مدیریت اجرای قرارداد دارد. روش پرداخت قرارداد اولین مساله‌ای است که در تنظیم قرارداد و پیش از ورود به مفاد و بخش‌های مختلف قرارداد می‌بایست تعیین شود. با تعیین روش پرداخت، ساختار تسهیم ریسک‌ها فیمابین طرفین قرارداد مشخص و نگرش اصلی مورد نیاز برای طراحی مفاد قراردادی متعادل و متوازن شناسایی می‌گردد.

آشنایی کارفرمایان با این دو بخش اصلی و مطرح در طرح‌ریزی قرارداد‌های عمرانی می‌تواند تاثیر به سزایی در افزایش کارایی در پروژه‌های عمرانی داشته باشد.

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید و یا در دوره شرکت نمایید

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

دسته‌ها:
برنامه ریزی و کنترل پروژهمدیریت قرارداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

تأخیرات همزمان و تقسیم خسارت بین پیمانکار اصلی و پیمانکاران فرعی

این مقاله بر موضوع تأخیر همزمان از دیدگاه پیمانکار اصلی-پیمانکار فرعی تمرکز دارد. هنگامی که یک تأخیر همزمان توسط چندین پیمانکار فرعی، یا بین پیمانکار اصلی و سایر پیمانکاران فرعی…
بیش تر بخوانید

ملاحظات تمدید مدت پیمان در تخمین زمان پروژه برای پروژه‌های مشارکت عمومی

مدت پیمان یا مدت اجرای کار، مدت توافق شده بین پیمانکار و کارفرما برای اتمام پروژه در شرایط عادی است. با این حال، اغلب اوقات پروژه‌ها با افزایش زمان مواجه…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش

keyboard_arrow_up

دوره (حل اختلاف قراردادهای پیمانکاری) و همچنین (بررسی ابعاد فنی، حقوقی و مالی پروژه‌های مشارکت در ساخت) در حال ثبت نام 

X