در چه صورتی قرارداد کاری داور و طرفین قرارداد از طرف مشاور و یا کارفرما خاتمه می‌یابد؟

1- انتصاب داور ممکن است با توافق طرفین توافقنامه خاتمه یابد. انتصاب داور پس از تکمیل خدمات یا زمانی که اختلاف ارجاع شده به او پس گرفته شود و یا زمانی که در مورد آن تصمیمی گرفته شود، منقضی می شود، هرکدام که دیرتر رخ دهد.

 2- اگر داور آگاهانه هریک از مقررات ماده 6 بخش داوری در کتاب فیدیک سفید را نقض کند یا رفتار ناسالمی داشته باشد، حق گرفتن هیچ هزینه‌ای را در این زمینه ندارد و اگر هزینه ای را از طرفین دریافت کرده باشد، به هر یک از طرفین مبلغ را باز می‌گرداند. به عنوان نتیجه این تخلف هرگونه رسیدگی و تصمیم وی بی اعتبار و بی اثر می‌شود و کار او خاتمه می‌یابد.

3- اختلاف بین طرفین می‌تواند کتبا توسط هر یک از طرفین برای تصمیم گیری و قضاوت به داور ارجاع شود و یک نسخه از آن به طرف دیگر داده شود. اگر داور موافقت نکرد یا کار را قبول نکرد قرارداد وی خاتمه یافته و اختلاف باید کتبا به همراه پیشنهاد برای تعیین داور به طرف دیگر ارجاع شود. یک مرجع باید اختلاف را بررسی و شناسایی کرده و و به قوانین بخش داوری در کتاب فیدیک سفید مراجعه کند.

جلد کتاب فیدیک سفید

 در چه صورتی قرارداد کاری داور و طرفین قرارداد از طرف داور خاتمه می‌یابد؟

1- داور ممکن است با دادن اخطار 28 روزه به طرفین استعفا دهد. در صورت استعفا، مرگ، ناتوانی، خاتمه یا عدم انجام و یا امتناع از انجام وظایف تحت این قوانین، طرفین قرارداد باید طی 14 روز در مورد جایگزین کردن داور به توافق برسند یا بر اساس ماده 4 بخش مربوط به داوری در کتاب فیدیک سفید عمل کنند.

2- تمامی پرداخت ‌ها به داور طبق مبلغ تعیین شده توسط داور، از سوی طرفین قرارداد پرداخت می‌شود. فاکتور‌های برای هر ماه نگهداری سوابق کار باید هر سه ماه از قبل پیش پرداخت شده باشد و فاکتور ‌های پرداخت‌‌ها و هزینه‌‌های روزانه باید طبق نتیجه بازدید‌ها و دادرسی انجام شود. کلیه فاکتور ‌ها باید شامل مختصری از شرح فعالیت ‌های انجام شده در دوره مربوطه باشد. در صورت عدم پرداخت فاکتور در پایان مدت زمان پرداخت، داور می‌تواند کار را متوقف کند، مشروط بر اینکه 7 روز قبل به دو طرف قرارداد اخطار داده باشد.

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید و یا در دوره شرکت نمایید

برای عضویت در گروه تلگرامی پرسش و پاسخ های مدیریت ادعا و تاخیرات (کلیک کنید) @drclaim_club

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

برچسب‌ها: فیدیک
دسته‌ها: مدیریت قرارداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

ملاحظات تمدید مدت پیمان در تخمین زمان پروژه برای پروژه‌های مشارکت عمومی

مدت پیمان یا مدت اجرای کار، مدت توافق شده بین پیمانکار و کارفرما برای اتمام پروژه در شرایط عادی است. با این حال، اغلب اوقات پروژه‌ها با افزایش زمان مواجه…
بیش تر بخوانید

تحلیل و بررسی مشکلات رایج در تنظیم قرارداد‌های مشارکت در ساخت مالک-سازنده

یکی از متداول‌ترین روش‌های ساخت ساختمان‌های مسکونی و تجاری در کشور، روش مشارکت در ساخت فیمابین مالک زمین و سازنده است. قرارداد مشارکت در ساخت، یکی از انواع قرارداد‌های مشارکت…
بیش تر بخوانید

بررسی رابطه بین دوباره‌کاری‌ها و ادعاهای قراردادی در پروژه‌های ساخت و ساز؛ از منظر اهمیت مفاد قراردادی

مطابق آمار تعداد ادعاهای قراردادی در پروژه‌های عمرانی بسیار زیاد است که این امر موجب تأثیر منفی در پیشرفت پروژه‌ها می‌شود. دوباره‌کاری‌ها یکی از عوامل زمینه‌ای در بروز ادعا در…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش

keyboard_arrow_up

دوره (حل اختلاف قراردادهای پیمانکاری) و همچنین (بررسی ابعاد فنی، حقوقی و مالی پروژه‌های مشارکت در ساخت) در حال ثبت نام 

X