محدوده محصول : به طور خلاصه، محدوده محصول در مورد جزئیات محصول است. و دامنه محصولات را تعریف می کند ؛ آنچه را که محصول خواهد شد، چگونه آن کار خواهد کرد، به ویژگی های آن، و غیره .طبق کتاب راهنمای PMBOKویرایش ششم، محدوده محصول شامل ویژگیها و عملکرد یک محصول، خدمت و یا نتیجه منحصربفرد است. برای مثال، اگر کالا یک پل است، محدوده محصول ممکن است طول، عرض، مقاومت بار، و غیره باشد. اگر محصول یک تلفن همراه است، دامنه محصول اندازه صفحه نمایش، باتری پشتیبان، سرعت پردازنده، نوع دوربین، حافظه، و غیره خواهد بود.

 

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید و یا در دوره شرکت نمایید

چگونه محدوده محصول تعیین می شود؟

بسیاری از اوقات، تعیین دامنه محصول یک کار دشوار نیست. اگر مدیرپروژه، پروژه را همراه با اسناد قرارداد دریافت کند. حال، اگر این پروژه توسط خود سازمان آغاز شود، مدیر پروژه باید خود دامنه محصول را تعریف نماید. در این مورد، مدیر پروژه باید با همه ذینفعان ملاقات کند و انتظارات و توقعات آنان را در مورد محصول نهایی پیدا نماید. زمانی که انتظارات و نیازمندی ها نهایی شد مدیر پروژه می بایست ان را به تایید ذینفعان برساند و سپس آن را جهت تصویب ارسال کند.

این یک گام مهم به سوی تکمیل موفقیت آمیز پروژه است.

اگر مدیرپروژه هرکدام از نیازمندی ها را در محدوده ذکر نکند ممکن است پروژه باموفقیت به اتمام نرسد و اضافه نمودن نیازمندی به انتهای کار پروژه بسیار پر هزینه خواهد بود. مدیر پروژه باید محدوده محصول را قبل از محدوده پروژه آماده نماید زیرا پیش نویس یک محدوده پروژه را یک دامنه محصول که به وضوح تعریف شده تعیین می کند. محدوده پروژه برای مدیر پروژه و سازمانی که از آن استفاده میکند الزام آور است. مدیر پروژه باید تمامی تلاش خود را جهت انجام کارهای مشخص شده بکار گیرد. در غیر اینصورت او در مرحله های بعدی پروژه با مسائلی روبرو خواهد شد. کوچکترین تغییر در محدوده محصول می تواند باعث شود مدیر پروژه نسبت به شروع تغییرات در ابتدای پروژه متحمل هزینه زیادی شود.

 

محدوده پروژه

محدوده پروژه، همه چیز در مورد پروژه است. محدود، الزامات محصول و کار مورد نیاز برای ایجاد محصول را تعریف می کند. همچنین مشخص می کند چه چیزی در محدوده شامل می شود و چه کارهایی شامل محدوده نیست که این امر موجب جلوگیری از خزش محدوده می شود. طبق کتاب راهنمای PMBOKویرایش ششم، محدوده پروژه کار انجام شده برای ارائه یک محصول، خدمات، و یا نتیجه با ویژگی های مشخص  استدر این شرح محدوده پروژه نتایج پروژه را توضیح می دهد و شامل محدودیت ها و مفروضات است. این کمک می کند اطمینان حاصل شود که محصول طبق دامنه به دست آمده است. محدوده پروژه به عنوان شرح دامنه یا شرح کار، نامبرده می شود.برای مثال، اگر به مدیرپروژه، پروژه برای ساخت یک پل داده شده است ، در این مورد، محدوده پروژه تمام اطلاعات مورد نیاز برای ساخت پل را مشخص می نماید. در این مورد، محدوده پروژه تعریف می کند که دقیقا چه چیزی نیاز جهت ساخت پل است و چه چیزی شامل کار پروژه نمی شود.

تفاوت بین محدوده پروژه و محدوده محصول

در زیر چند تفاوت بین محدوده پروژه و محدوده محصول را ملاحظه می کنید:

•محدوده پروژه کاری است که در پایان، محصول را ارائه می دهد.

•محدوده پروژه اشاره به همه چیز که باید انجام شود جهت ارائه محصول دارد و محدوده محصول شامل ویژگی ها و خصوصیات محصول است.

•دامنه محصولات متمایل به “چه” بخشی (الزامات عملکردی) و دامنه پروژه محور متمایل به “چگونه” بخش (کار مرتبط) است.

•نمونه ای از یک پروژه، احداث یک پل، و دامنه محصولات ممکن است مشخصات فنی آن مانند طول، عرض، مقدار بار آن را به مقاومت در برابر، و غیره باشد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

جهت خدمات فنی و مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

برچسب‌ها: pmbok
دسته‌ها: برنامه ریزی و کنترل پروژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

تأخیرات همزمان و تقسیم خسارت بین پیمانکار اصلی و پیمانکاران فرعی

این مقاله بر موضوع تأخیر همزمان از دیدگاه پیمانکار اصلی-پیمانکار فرعی تمرکز دارد. هنگامی که یک تأخیر همزمان توسط چندین پیمانکار فرعی، یا بین پیمانکار اصلی و سایر پیمانکاران فرعی…
بیش تر بخوانید

ملاحظات تمدید مدت پیمان در تخمین زمان پروژه برای پروژه‌های مشارکت عمومی

مدت پیمان یا مدت اجرای کار، مدت توافق شده بین پیمانکار و کارفرما برای اتمام پروژه در شرایط عادی است. با این حال، اغلب اوقات پروژه‌ها با افزایش زمان مواجه…
بیش تر بخوانید
تاخیرات- کلیم- رضا امانی

آیا ممکن است در زمان اولیه قرارداد، تأخیرات از مدت قرارداد بیشتر شود؟

بله! ممکن است. به دلایل مختلف این حالت ممکن است رخ دهد. در ادامه برخی از این موارد بررسی می‌شود. 1- کار‌های فصلی فرض کنید پروژه‌ای در شهر زابل با…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش

کد تخفیف 30 درصدی کتابهای دکتر کلیم به مناسبت رونمایی از کتاب جدید: book30مشاهده کتابها
+