در زمینه نحوه ی همپوشانی تاخیرات (عموما تاخیرات مالی و فنی) ایمیل ها و نظرات زیادی دریافت کردیم که در این ارتباط قصد داریم در این نوشته به بیان دقیق این موضوع با توجه به شرایط عمومی پیمان (نشریه ۴۳۱۱) وقوانین مرتبط دیگر بپردازیم.

سوال:

با سلام . یه سوال داشتم از خدمتتون
آیا تاخیرات مالی و فنی همپوشانی میشن؟ نظرات و دیدگاههای مختلفی در این مورد تو سایتهای مختلف پیدا کردم. در صورتی که تو بخشنامه ۵۰۹۰ اصلا اشاره ای به این موضوع نداره و در چند جا صراحتا نوشته که مدت زمانهایی که از روابط مندرج بدست میاد با مدت پیمان جمع میشه. ممنون میشم نظر شما رو در این رابطه بدونم.

برای مطالعه بیشتر در خصوص آموزش تهیه لایحه تاخیرات می توانید کتابهای زیر را نیز تهیه بفرمایید

با سلام. در خصوص لایحه تاخیرات جوابی که عرض میکنم روشن و بدون ابهامه:
همانطور که میدونید ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان (۴۳۱۱) درخصوص تغییر مدت پیمان هست و ۱۰ سرفصل رو به عنوان عوامل افزایش زمان کار نام برده که سرفصل نهم درمورد تاخیرات مالی هست. در بند د ماده ۳۰ ش ع پ گفته شده که هر یک از این ده سرفصل تنها یک بار محاسبه خواهد شد. یعنی تاخیرات مالی در صورت همپوشانی با سایر عوامل تاخیر تنها یکبار محاسبه میشه.

اما نکته ی مهم اینه که براساس بند سوم بخشنامه ۵۰۹۰ تاخیرات مالی باهم جمع میشن به شرطی که از مدت زمان بین ” اولین تاریخ پرداخت طبق پیمان” و تاریخ واقعی آخرین پرداخت” در مقطع مورد عمل بیشتر نشه. برای مثال در صورتی که از تاریخ 4 تا ۱۰ خرداد تاخیر مربوط به صورت وضعیت ۱ رخ بده و بر اساس فرمول بخشنامه 6 روز محاسبه بشه و از تاریخ 6 تا 12 خرداد تاخیر مربوط به پیش پرداخت 2 رخ بده و تاخیر براساس فرمول 5 روز محاسبه بشه، این تاخیرات باهم جمع میشن یعنی 11 روز تاخیر. اما نکته مهم اینجاست: با توجه به تبصره بند 3 بخشنامه 5090، مدت تاخیر نمیتونه از مدت اولین پرداخت طبق پیمان یعنی 3 خرداد و تاریخ واقعی آخرین پرداخت یعنی 12 خرداد (9 روز) بیشتر بشه. در واقع جمع جبری تاخیر صورت وضعیت 1 و پیش پرداخت 2 برابر با 11 روز محاسبه شده که بیشتر از 9 روزه و در این حالت 11 روز ملاک نخواهد بود و 9 روز اعمال خواهد شد.

بنابراین فرض کنید تاخیرات فنی (غیرمالی) از تاریخ 1 تا 10خرداد (10 روز تاخیر) رخ داده باشه (پس از کسر همپوشانی تاخیرات فنی در نرم افزار زمانبندی) و با توجه به محاسبات فوق، تاخیرات مالی از تاریخ 4 خرداد (یک روز پس از اولین تاریخ پرداخت طبق پیمان یعنی 3 خرداد)  تا 12 خرداد (9 روز تاخیر) رخ داده باشه، با توجه به بند د ماده 30 ش ع پ، تاخیرات کل پروژه (فنی و مالی) از تاریخ 1 تا 12 خرداد به میزان 12 روز تاخیر محاسبه خواهد شد (همپوشانی تاخیرات فنی و مالی روی گانت چارت بدست خواهد آمد، اما همپوشانی تاخیرات فنی روی نرم افزار زمانبندی).

جهت انتقال بهتر مطالب تمامی مثال فوق در قالب نمودار تاخیرات زیر اعمال و ارائه شد.

همپوشانی تاخیرات فنی و مالی

همپوشانی تاخیرات فنی و مالی

 

بند د ماده 30 شرایط عمومی پیمان drclaim.ir
                             بند د ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان (نشریه ۴۳۱۱)

 

بند سوم بخشنامه 5090 drclaim.ir
                             بند سه بخشنامه ۵۰۹۰ درخصوص جمع تاخیرات مالی

بنابراین جهت نتیجه گیری باید گفت که برای تاخیرات مالی در صورتی که چند فقره مطالبات پیمانکار در یک مقطع زمانی دچار تاخیر در پرداخت شده باشند، تاخیرات باهم جمع خواهند شد به شرطی که از مدت زمان بین ” اولین تاریخ پرداخت طبق پیمان” و تاریخ واقعی آخرین پرداخت” در مقطع مورد عمل بیشتر نشود.

در نهایت تاخیرات مالی (پس از کسر همپوشانی تاخیرات مالی)، تاخیرات فنی و سایر دسته های تاخیر پس از کسر همپوشانی ها مورد عمل قرار خواهند گرفت.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

جهت خدمات مشاوره تماس بگیرید – تلفن (دفتر مرکزی): ۲۸۴۲۶۵۲۰  – ارتباط مستقیم با کارشناسان: ۶۶۱۶۸۲۱۸

برچسب‌ها:
دسته‌ها:
سوالات مطرحلایحه تاخیراتمدیریت ادعا

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

مهم‌ترین منابع آموزشی مدیریت ادعا (Claim management) و آنالیز تأخیرات

در این مطلب جامع قصد داریم مهم‌ترین منابع آموزشی بین‌المللی در مورد مدیریت ادعا، آنالیز تأخیرات و کمی‌سازی تأخیرات و سایر ادعا‌های مالی را معرفی کنیم. این منابع شامل دستورالعمل‌های…
بیش تر بخوانید

کدام یک از ماده‌های شرایط عمومی پیمان مربوط به لایحه تاخیرات و ادعا هستند؟ بخشنامه‌های لایحه تاخیرات کدامند؟

سوالات مطرح
اگر منظور شما از شرایط عمومی پیمان، نشریه 4311 می‌باشد، در ماده 30 (تغییر مدت پیمان) به شرایط و چگونگی تمدید مدت پیمان و سرفصلهای اصلی لایحه تاخیرات پرداخته شده…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش

فهرست